image

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O společnosti > Aktuality > Jak si přivydělat při překážkách v práci

Jak si přivydělat při překážkách v práci



Každý zaměstnanec může mít podle zákoníku práce neomezený počet pracovněprávních vztahů. Pokud je na základě nařízení zaměstnavatele doma „na překážkách”, může si přivydělat bokem na dohodu o provedení práce či na dohodu o pracovní činnosti, a to v jakémkoli oboru.

Pakliže se zaměstnanec působící například v automobilovém průmyslu rozhodne přivydělat si třeba v pekárně, pohostinství či ve skladu, nemusí o tom svého stálého zaměstnavatele dokonce ani informovat.

„Povinnost dát o svém přivýdělku zaměstnavateli vědět nastává pouze ve chvíli, kdy by chtěl zaměstnanec brigádničit na pozici se shodným předmětem činnosti, jako vykonává ve stálém zaměstnání. V takovém případě musí mít zaměstnanec zaměstnavatelův písemný souhlas,“.

Doba je příznivá

Pravidla ohledně neomezeného počtu pracovních vztahů platí jak pro kmenové zaměstnance firmy, tak pro agenturní pracovníky. Ti mají v případě shánění brigády výhodu v tom, že se mohou s poptávkou obrátit na pracovní agenturu, která jim stálé zaměstnání zprostředkovává a může za ně vyřešit i veškerý administrativní proces.

Současné období je pro rychlé získání brigády příznivější než kdy jindy. Velmi nízká nezaměstnanost spolu s rostoucí nákupní horečkou jsou kombinací, která nahrává získání krátkodobého zaměstnání prakticky ze dne na den.

„Brigádníky teď shánějí doslova všichni. Nejvyšší zájem pozorujeme v tiskárnách, obchodech či ve skladech. Portfolio výběru je velmi pestré a vhodnou brigádu si tak najde opravdu každý,“.

Ukončení brigády ze dne na den

Pakliže během období, kdy vás zaměstnavatel poslal „na překážky” domů, nastoupíte na brigádu, vždy předem počítejte s tím, že může dojít k náhlému obnovení výroby, a tedy neočekávanému nástupu zpět do stálé práce. Pokud si brigádu neplánujete udržet i při stálém zaměstnání, je vhodné krátkodobého zaměstnavatele na tuto skutečnost dopředu upozornit a dohodnout si předem podmínky odchodu.

Podle zákoníku práce trvá při ukončení dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti výpovědní lhůta standardně 15 dní, není-li dohodnuto jinak.

„Abyste se vyhnuli problémům s výpovědní lhůtou v případě, že vás stálý zaměstnavatel povolá zpět do práce, domluvte se před nástupem na brigádu s dočasným zaměstnavatelem na podmínkách rychlého odchodu,“ pracovní dohodu není nezbytně nutné v případě odchodu ukončovat. Může běžet tzv. naprázdno, čímž zaměstnanci odpadá plnění výpovědní lhůty a může se v případě oboustranného zájmu k brigádě později vrátit bez vyřizování dalších formalit.

Více informací