Nezaměstnanost stagnuje, ubylo volných míst

Zveřejněno: 15.12.22

Novou práci si na konci letošního listopadu hledalo zhruba o 1400 lidí víc než v říjnu. Počet volných pozic v nabídce úřadů práce meziměsíčně klesl o 5390.

Nejvyšší nezaměstnanost v listopadu zůstala stejně jako v předchozím měsíci v Ústeckém kraji, kde činila 5,3 procenta. Ve druhém Moravskoslezském kraji bylo bez práce 4,9 procenta lidí.

Tyto regiony měly nejvyšší podíl nezaměstnaných osob i loni. Což odpovídá jejich dlouhodobé ekonomické situaci. Naopak nejnižší nezaměstnanost byla v Pardubickém kraji, a to 2,5 procenta.

Na úrovni okresů jsou rozdíly ještě patrnější. Nejnižší nezaměstnanost byla na konci listopadu v okrese Praha-východ, kde činila 1,5 procenta. Následují okresy Pelhřimov a Praha-západ s mírou 1,7 procenta. Na opačném konci žebříčku se umístilo Karvinsko s nezaměstnaností 8,1 procenta a Mostecko s 6,6 procenta.

Ze strany zaměstnavatelů přetrvává zájem o zaměstnance převážně v technických a dělnických profesích. Dlouhodobá poptávka je po kvalifikovaných řemeslnících.

Postupně se také rozjíždí zimní turistická sezona, letos bez omezení kvůli pandemii. Zaměstnavatelé proto hledají brigádníky na provoz vleků, do pohostinství nebo třeba instruktory lyžování.

V následujících měsících nezaměstnanost podle úřadu práce pravděpodobně vzroste, v souvislosti s útlumem sezonních prací. Situace na trhu práce budou ovlivňovat také dopady energetické krize na zaměstnavatele. Vliv může mít také průběh válečného konfliktu na Ukrajině nebo aktuální epidemická situace.

Loni v listopadu činila nezaměstnanost v zemi 3,3 procenta. Uchazečů o práci tehdy úřady evidovaly 245 549. Zaměstnavatelé nabízeli 344 840 míst.

 

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-nezamestnanost-stagnuje-ubylo-volnych-mist-40416801#utm_content=ribbonnews&utm_term=nezam%C4%9Bstnanost&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz